AJ-animals s.r.o     

KONTAKTY

AJ-animals s.r.o
sídlo: U hodin 5, Praha 10 107 00
výdejní místo: U hodin 5, Praha - Dubeč
tel: +420 728 493 043
nikuv.svet(a)seznam.cz

nikuv-svet.cz

navštivte nás na FB,

 

 

 


 

 

 

 

 

NOVINKY

arr3dítě a pesJak naučit Vaše dítko, aby ho Váš pes vnímal... arr3výcvikové setynové zboží, výcvikové sety... arr3Jarní svod 2014Jarní svod mladých psů loveckých plemen,  se koná  v neděli 6 dubna  2014 v 8:00 hodin  v Horních... arr3zkoušky vlohVšichni na Praze-východ , na Praze 5,6 a jinde úspěšně absolvovali ZV v I.CENĚ gratulujeme... arr3prodloužený výcvikový víkendPodrobnosti najdete v menu letošní termín je 29.8.-31.8.2014 přihlášky zašlu... arr3Nové zbožíNové zboží na e-shopu... arr3výcvikový víkendFotky z výcvikového víkendu Cheznovice září 2013 naleznete... arr3fotosoutěžHlasujeme do konce září...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 245,00 Kč (10,21 EUR)
naše cena 260,00 Kč (10,83 EUR)
naše cena 900,00 Kč (37,50 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 440,00 Kč (18,33 EUR)
naše cena 70,00 Kč (2,92 EUR)

ASS

Něco víc o ASS

Nik z Ledenických zahrad

Obrazek

STANDARD

Anglický špringršpaněl (ENGLISH SPRINGER SPANIEL) je symetricky stavěný pes,kompaktní,silný,nejvyšší a stavbou těla nejcharakterističtější ze všech pozemních španělů.

OSRSTĚNÍ
srst je hustá,rovná,odpuzující vodu,nesmí být hrubá.

HLAVA
Lebka je středně dlouhá,poměrně široká,mírně zakulacená,na předělu mezi mordou a čelem je čelní stop,rozdělený podélnou rýhou,která směřuje k týlnímu hrbolu,kde se ztrácí.Týlní hrbolek nemá být příliš výrazný.Líce jsou ploché.Obličejová partie je úměrně dlouhá v poměru k lebce,široká a hluboká,dobře tvarovaná pod očima,velmi hluboká a čtvercová u pysků.Nozdry jsou dobře vyvinuty.

HRUDNÍ KONČETINY OCAS
nízko nasazen,nikdy by neměl být nesen nad úrovní zádě.Je dobře osrstěný a živě se pohybuje.Úměrně kupírován.(v zahraničí a v poslední době i u nás se dává přednost dlouhému proutku)

TRUP
silný,ani ne příliš krátký nebo dlouhý.Hrudník je hluboký,dobře vyvinutý,žebra pružná,bedra dobře osvalená,silná,mírně klenutá a pevná.

KRK
dostatečně dlouhý,silný a svalnatý,bez volné kůže,lehce klenutý,zužující se směrem k hlavě.

UŠI
lalůčkovité,dostatečně dlouhé a široké,těsně přiléhající k hlavě,nasazené ve výši očí a dokonale osrstěné.

OČI
středně velké,mandlového tvaru,nevystupují ani nejsou zapadlé,bez třetího víčka,s klidným výrazem,tmavě oříškové barvy - světlé oči jsou nežádoucí.

CHRUP
čelisti jsou silné,s nůžkovým skusem a úplným chrupem.

rovné,se silnými kostmi,lokty těsně přiléhají k tělu.Zápěstí je silné a pružné.


PÁNEVNÍ KONČETINY
rovné,správně úhlené,stehna jsou široká,svalnatá a dobře vyvinutá.Hrubá hlezna jsou nežádoucí.


ZBARVENÍ

černobílé,hnědobílé nebo tyto kombinace s pálením

VÝŠKA

přibližná výška je okolo 51 cm (Klub chovatelů stanovil výšku MAXIMÁLNÍ a tou je 52 cm)
POHYB

Velmi charakteristický,s výraznou kadencí předních končetin - při pohledu z boku je vidět vysoký krok s přímým pohybem dopředu.Pohyb pánevních končetin směřuje přímo pod tělo v jedné linii za hrudními končetinami.Při pomalém pohybu má velmi krátký krok a pohybuje se mimochodem.

CHOVNÉ PODMÍNKY

VÝSTAVNÍ OCENĚNÍ:

minimálně VELMI DOBRÁ,obdržená po dosažení jednoho roku jedince


LOVECKÉ ZKOUŠKY :

PODZIMNÍ nebo LESNÍ ZKOUŠKY SLÍDIČŮ a to minimálně ve II.ceně,známka z hlasitosti minimálně 2
DKK : rentgenové vyšetření kyčelních kloubů na dysplasii u jedince,který dosáhl věku nejméně 12 měsíců

Pes i fena musí mít chrup úplný,skus nůžkový,výška 49-52 cm.Uchovnění je možné po dosažení věku 18 měsíců,přičemž fena může být naposledy kryta v den svých osmých narozenin.

Co se týče uvedené výšky,až donedávna u nás byli jedinci nad 52 cm prakticky vylučováni z chovu.Paradoxní je,že země původu plemene takovéto omezení nezná - v zahraničí se výška běžně pohybuje okolo 55 cm a pokud je pejsek celkově kompaktní,nikdo se nad tím nepozastavuje.V poslední době se i u nás výšková hranice začíná posouvat,oficiálně je ale maximum stále oněch 52 cm,takže i nadále záleží na tolerantnosti rozhodčích.Většina z nich už vyšší jedince nepenalizuje,ale najdou se i vyjímky..

PŮVOD

Anglický špringršpaněl je nejstarším pozemním španělem,pocházejícím (jak už název napovídá) z Velké Británie.Už od 16.století byl anglickými panovníky využíván při lovu drobné srstnaté zvěře,ale jako samostatné plemeno byl uznán až v roce 1902.Jeho "křestní jméno" springer (SPRING = SKOK) se odvozuje buď od toho,že byl využíván při lovu tzv. skákavé zvěře,nebo od toho,že při navětření zvěře a jejím sledování vyskakuje do výšky ve snaze spatřit kořist,anebo prostě od toho,že špringři velice rádi a dobře skáčou.

Už v roce 1903 došlo k rozdělení chovatelů na dvě skupiny - první preferovala pouze lovecké vlastnosti bez ohledu na exteriér,výsledkem čehož byl pak vznik pracovního špringra,tzv. FIELD TRIALERA. Druhá skupina sice šlechtila psy s zejména s ohledem na exteriér,nicméně s nimi většinou i lovecky pracovala.Trialer se od moderního špringra liší hlavně obdélníkovým tvarem těla,nízkými končetinami,kratší srstí a klínovitou hlavou s vysoko nasazenýma ušima

V Americe se chovatelé značně odchýlili od standardu a postupem času vyšlechtili tzv. americký typ,který se od anglického liší zejména spáditou hřbetní linií,menším podílem bílé barvy pokud možno bez tečkování a hlavně velmi bohatým osrstěním.Tento typ špringra,stejně jako field trialera v ČR neuvidíte,nicméně i u nás je zřetelný odklon od původních,méně elegantních jedinců k modernímu typu špringra.Zatím však pouze pár jedinců dosahuje úrovně kvalitních zahraničních psů.Proto pokud si chcete pořídit špringršpaněla a mimo jiné s ním chodit na výstavy,eventuelně se věnovat chovu,zajímejte se o rodičovský pár a pokud možno i další předky (slušný chovatel se rád pochlubí), a také doporučuji navštívit nějakou výstavu.Rozdíly mezi jednotlivými odchovy jsou někdy značné a pečlivým výběrem rodičovstva můžete předejít případným nemilým překvapením.

POVAHA

Anglický špringršpaněl je přátelský,veselý pes,sportovně založený.Je také velmi učenlivý a inteligentní (podle autora knihy Inteligence psů je špringr na 13. místě ze 79 hodnocených plemen.Pro srovnání kokršpaněl je na 18.,welššpringršpaněl na 31. a clumberšpaněl na 37. místě).Toto plemeno dospívá plně až po druhém roce života,takže je dobré nepřetěžovat ho v mládí přehnanými nároky (jak psychickými,tak fyzickými - to ovšem neplatí pro výcvik poslušnosti!!!pokud zde něco zanedbáte,tak si Vás velice brzy "omotá okolo prstu").Každý špringr miluje vodu (kromě té ve vaně) a vrhá se do ní za každého počasí.Další oblíbenou radovánkou je sníh,ve kterém dokáže předvádět dokonalé "válecí kreace" - (bohužel špringr si tuto zábavu neodpustí ani tehdy,napadne-li sněhu jen poprašek na vrstvě bláta a výsledkem většinou bývá nucená důkladná koupel..)Pro páníčky dbající o dokonalý vzhled sebe i svého psa je to někdy o nervy,zvlášť pokud vlastní jedince,který se o náklad špinavé vody nebo bláta ze svého kožichu rád s milovaným "vůdcem smečky" podělí.Špringršpaněl je vůbec pro každou rošťárnu (asi i proto si bezvadně rozumí s dětmi) a pokud mu nedopřejete dostatek pohybu a vzrušujících podnětů,pak musíte počítat s tím,že on si zábavu najde sám.......a výsledek se vám zaručeně líbit nebude!!

Špringršpaněl patří mezi lovecká plemena,u kterých se vlohové vlastnosti upevňují i požadavkem na absolvování loveckých zkoušek (v ČR to musí být zkoušky vyššího typu,tedy minimálně Podzimní nebo Lesní ).Musíte proto počítat s tím,že v každém špringrovi dříme potencionální lovec (o tom se mohou koneckonců přesvědčit majitelé "městských" jedinců - o víkendových pobytech na venkově téměř žádný špringr neodolá volně pobíhající drůbeži....).Na vycházkách v zazvěřených oblastech se mohou vydat za zajímavou kořistí nebo po stopě i dost daleko,nicméně při správném výcviku lze docílit jejich návratu v "přijatelném časovém limitu" (na zkouškách se za ovladatelného a poslušného psa považuje jedinec,který se vrátí do dvaceti minut a naopak je velkou chybou,pokud ho stopa nebo dokonce zvěř nezajímá).Takže pokud váš miláček zmizí v dáli (a v ideálním případě u toho ještě pěkně hlasitě štěká),pak se můžete dvacet minut utěšovat tím,jakéhože máte lovecky nadaného psa a uvažovat o absolvování zkoušek (nebo se taky můžete nervovat za jak dlouho a jestli vůbec se vrátí,popřípadě trnout hrůzou,kdy narazí na příliš horlivého myslivce....).Rozhodnutí,jestli vám rozesmátá tlama a nadšený výraz v očích vracejícího se "mizery" stojí za zvyšování adrenalinu v krvi,nebo jestli ho v rizikových oblastech budete mít na vodítku,to už je jen a jen na vás!!
Pokud se rozhodnete psa nebo fenku uchovnit,máte v podstatě dvě možnosti: buď si psa dát vycvičit k nějakému myslivci - nejpohodlnější,ovšem někdy finančně náročná záležitost - navíc nevýhodou je,že ochotných myslivců není zas tak moc,navíc metody některých jsou značně na pováženou (nejsou ojedinělé případy,že pes sice zvládl zkoušky,ale byl "zlomený".Někdo totiž používá parforsní,tj.nátlakový výcvik i u psa,který je citlivý a jemný.Pokud dotyčný člověk nerozezná bázlivost od neochoty vykonat určitý cvik, je neštěstí hotovo.Pokud seženete ochotného myslivce,který používá nátlak jen v opravdu nutných případech,zná dobře povahu ASS a navíc vám třeba zkoušky s pejskem složí sám - pak máte vyhráno. (při hledání tohoto vzácného druhu držím upřímně palce!!)Druhou možnoastí je psa si vycvičit sám.Budete ovšem potřebovat spoustu času,pevné nervy (a občas i žaludek),prázdný mrazák a umění improvizovat.Na vysvětlenou - na mrazáku skladujete zvěřinu - na venkově nebo v Interlovu koupeného králíka,bažanta,kachnu - vše samozřejmě neoškubané a nevykuchané.Před výcvikem dotyčnou hrůzu necháte rozmrazit,natáhnete pár vleček,párkrát hodíte kachnu do vody a posléze vrátíte v o něco (někdy o dost) horším stavu zpátky na mrazák.Opakujete do naprosté nepoužitelnosti.Pokud bydlíte vě městě a potřebujete trénovat v místním parku,je nutné se pohybovat na méně navštěvovaných místech - vysvětlovat mamince s malým dítětem,která s děsem v oku hledí na vašeho špringra přinášejícího právě z ozdobného rybníčku mrtvou kachnu (navíc,když na hladině plavou téměř ochočené kachny parkové),že kachna je mrtvá už dlouho a navíc je koupená,to už vyžaduje značnou výmluvnost.Určitou statečnost musíte prokazovat i při natahování vlečky se zajícem - věřte,že jakmile "odložíte" svého psa za křoví (aby neviděl,kam zajíce schováváte),objeví se v do té doby liduprázdném parku spousta psů,pokud možno dost velkých,kteří se za vámi okamžitě vydají s úmyslem sebrat tu zajímavou věc.Následujících scénářů je víc - buď se psem zápolíte sami,nebo se na obranu kořisti postaví i váš špringřík (záleží na tom,jak pes zvládá odložení,ale nutno přiznat,že nechat se obrat o králíka cizím vetřelcem,to si nechá líbit opravdu málokterý).Pokud se do celé záležitosti vloží i majitel cizího psa,můžete se připravit na docela zajímavý vývoj situace.A když už se podaří vlečku v klidu natáhnout a pejsek ji perfektně vypracuje,tak v okamžiku předání se zpoza rohu vynoří.....policista na koni nebo bez,mateřská školka,důchodkyně krmící sýkorky....časem si můžete dosadit další varianty.Pak nezbývá než rychle sebrat psa,králíka a svojí osobu a rychle vyklidit pole.Maskovací metody s výkřiky typu: "jéžiš,podívejte se,co to ten úplně cizí pes přinesl" většinou nebývají úspěšné,protože špringr v takovýhle případech odmítá hrát cizího psa a věrně se drží těsně u nohy,popřípadě si před vás neustále předsedává s výrazem "co blbneš,vždyť JÁ to dělám dobře" !
Jednu disciplínu je ale nutné cvičit přímo v nějaké honitbě,pokud možno v dobře zazvěřené - a to je slídění.V tomto případě se stejně musíte domluvit s nějakým chápavým myslivcem - někde vás pustí za to,že uznávají vaši snahu složit zkoušky,jinde třeba zase na oplátku pomůžete při brigádách apod.Zkušenost,kdy si pes sám najde,vypíchne a prožene nějakou zvěř, je opravdu nenahraditelná.
Metod výcviku je samozřejmě víc ,navíc dnes mám již psí školu ,kde vám se základními problémy při loveckém výcviku pomohu

Vzhledem k aportovací vášni většiny špringrů se nabízí dlouhá řada činností,kterými můžete zpestřit vycházky nejen svému pejskovi,ale i sobě.Hledání a přinášení ztracených předmětů je další atraktivní zábavou,u sklerotických a roztržitých osob téměř nutností (pozor,poněkud nevhodné při kempování,můžete být nemile překvapení tím,co váš pejsek našel v cizích stanech a pěkně to uložil do vašeho spacáku!)
Agility je pro špringry jako stvořená,některé obvzlášť temperamentní jedince je občas trochu problém přesvědčit o nutnosti absolvování trati s pomalejším páníkem,jsou i takoví náruživci,kteří odmítají pustit na parkur jiného psa.
Flyball,jogging,tanec se psem,běhání s cyklisticky zaměřenými majiteli (pokud ovšem nevyžadujete bezduché klusání těsně u kola,to špringra brzo přestane bavit - ideální je jízda v terénu,kde si pes stihne slídit okolo,eventuelně může nahnat páníkovi zajíce těsně před kolo ...),všechny tyhle činnosti anglický špringršpaněl v pohodě zvládá.
U nás se špringr využívá zatím nejvíce jako lovecký pes,v zahraničí je jeho obliba daleko větší a nachází uplatnění jako společník sportovně založených lidí.V některých zemích se cvičí i na vyhledávání drog a výbušnin a také jako záchranářský pes - to vše svědčí o jeho přizpůsobivosti a ochotě se učit.

PÉČE

AŠ patří mezi odolná plemena a dobře snáší ubytování v kotci (za předpokladu,že je se svým pánem v každodenním kontaktu),odchov v bytě je také bezproblémový,pouze se může stát,že časem přijdete o nejpohodlnější místečko na gauči (pokud ovšem patříte mezi odolné majitele,které neoblomí ani sametový pohled a podávaná packa,pak se nemusíte bát).Péče spočívá zejména v pravidelném česání (četnost závisí na výskytu čumbrků,trnitých keřů,klíšťat,eventuelně různých "voňavých" zvláštností v místě vycházek),vhodná je také střihová úprava.Ta je v každém případě nutná na výstavy,ale je velmi praktická i pro běžný "provoz",protože pes se daleko lépe udržuje (vystříhávají se tlapky,spodní strana krku,vrchní třetina uší a zadní strana hlezen) a také vypadá elegantněji.

Dobré je věnovat pozornost uším,protože špringři jsou jako všechna plemena s převislýma ušima náchylní na záněty zvukovodu - preventivní vykapávání uší vhodnými kapkami je rozhodně na místě. Spousta špringrů ráda potápí hlavu pod vodu,takže u těchto vodníků může při nedostatečné péči docházet k zánětům velmi často.Zanedbáváním léčby dochází časem ke srůstům zvukovodu a k výraznému zhoršení sluchu!

zdroj http://www.tiferetkennel.com/