AJ-animals s.r.o     

KONTAKTY

AJ-animals s.r.o
sídlo: U hodin 5, Praha 10 107 00
výdejní místo: U hodin 5, Praha - Dubeč
tel: +420 728 493 043
nikuv.svet(a)seznam.cz

nikuv-svet.cz

navštivte nás na FB,

 

 

 


 

 

 

 

 

NOVINKY

arr3dítě a pesJak naučit Vaše dítko, aby ho Váš pes vnímal... arr3výcvikové setynové zboží, výcvikové sety... arr3Jarní svod 2014Jarní svod mladých psů loveckých plemen,  se koná  v neděli 6 dubna  2014 v 8:00 hodin  v Horních... arr3zkoušky vlohVšichni na Praze-východ , na Praze 5,6 a jinde úspěšně absolvovali ZV v I.CENĚ gratulujeme... arr3prodloužený výcvikový víkendPodrobnosti najdete v menu letošní termín je 29.8.-31.8.2014 přihlášky zašlu... arr3Nové zbožíNové zboží na e-shopu... arr3výcvikový víkendFotky z výcvikového víkendu Cheznovice září 2013 naleznete... arr3fotosoutěžHlasujeme do konce září...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 245,00 Kč (10,21 EUR)
naše cena 260,00 Kč (10,83 EUR)
naše cena 900,00 Kč (37,50 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 580,00 Kč (24,17 EUR)
naše cena 720,00 Kč (30,00 EUR)
naše cena 70,00 Kč (2,92 EUR)

Pejsci a vše o nich » Lovecký pes » Zkoušky loveckých psů
Zkoušky loveckých psů - obecně

zkoušky loveckých psů

 

Pes doprovázel člověka při lovu už od pradávna, ještě před používáním střelných zbraní. Psi zpočátku pracovali ve smečkách. Byli  využíváni k vyhledávání zvěře, vyhnání z úkrytu a hlavně ke stavění zvěře, dokud se lovci nemohli přiblížit a zvěř ulovit.

Postupným křížením psů s charakteristickými vlastnostmi došlo k vyhranění sedmi hlavních skupin loveckých psů:

* ohaři, zvěř naleznou a vystaví (vystavování, tj. vlastnost, díky níž ohař po navětření zvěře zastaví, přikrčí se, přisedne nebo zvedne přední běh a v této poloze čeká nehnutě do příchodu vůdce)

* slídiči, jejich hlavním úkolem je sledování zvěře současně s hlasitým projevem

* retrívři, přinášení ulovené drobné zvěře

* honiči, zvěř hlasitě sledují a nadhánějí lovci

* barváři, pracují na barvě postřelené jelení zvěře

* jezevčíci, dokáží pracovat v norách

* teriéři, psi všestranného použití

Nejpočetnější skupinou mezi loveckými psy jsou ohaři.

Skupina ohařů se dále dělí podle původu plemene na kontinentální a anglické ohaře (setři, pointři). Současný ohař je využíván jako všestranný lovecký pes, čehož důkazem jsou jejich prezentace na  různých  zkouškách a vrcholných soutěžích loveckých psů. Specialistou na vystavování více méně stále zůstává anglický ohař.

V současné době jsou lovecké vlohy a upotřebitelnost ohařů prověřovány na několika typech zkoušek, pořádaných Českomoravskou mysliveckou jednotou podle zkušebních řádů pro lovecké psy.

Podle charakteru se dělí na zkoušky vloh, při nichž dochází k posouzení vrozených vloh psů a ostatní zkoušky, kde pes prokazuje loveckou upotřebitelnost pro daný druh použití v myslivosti.

Zkoušky vloh (ZV) - jsou důležité pro kontrolu dědičnosti, vhodné kvůli kontrole výchovy a usměrnění dalšího výcviku. ZV se mohou účastnit všichni ohaři, jedenkrát, než obstojí.

Podzimní zkoušky (PZ) - po jejich absolvování je ohař hodnocen jako lovecky upotřebitelný pro hledání a přinášení drobné zvěře. Mohou se jich účastnit všichni ohaři bez ohledu na již dříve absolvované zkoušky.

Lesní zkoužky (LZ) - zkoušky pro loveckou upotřebitelnost k dohledávání zvěře v lesních honitbách a jiných s plánovaným odstřelem spárkaté zvěře.

Speciální zkoušky z vodní práce (SVP) - speciální zkoušky pro prokázání upotřebitelnosti loveckého psa v oblasti s rozsáhlými vodními plochami, kde se loví vodní zvěř.

Všestranné zkoušky (VZ) - prokazuje se zde vyšší stupeň použitelnosti psa v lovecké praxi a vyšší úroveň cvičitelů. Zvládnutí zkoušky je průkazem vhodnosti ohaře jako všestranného loveckého psa. Podmínkou účasti na VZ je úspěšné absoulvování PZ nebo LZ.

Vrcholné soutěže pro ohaře:

Memotiál Richarda Knolla - vrcholná soutěž ČR o titul "Všestranný vítěz ČR". Lovečtí psi se kvalifikují na základě výsledků VZ.

Memoriál Karla Podhajského - vrcholná mezinárodní soutěž ohařů o titul "Vítěz MKP". Vítěz v první ceně obdrží titul CACIT (čekatelství mezinárodního šampiona práce) a CACT (čekatelství mezinárodního šampiona práce ČR). Druhý pes v 1.ceně obdrží tituly res.CACIT a res.CACT. Tyto tituly se zadávají pro všechna zúčastněná plemena ohařů. MKP se smí účastnit pouze 20 nominovaných psů, z toho deset psů z ČR a 10 zahraničních psů.

A ještě něco ze soudku terminologie v lovecké kynologii:

Víte že,

pes načínač je pes, který začne zvěř po uchopení místo donesení vůdci sám konzumovat;

pes hrobař místo přinesení zvěř zahrabe

pes mačkal znehodnotí zvěř nadměrným zmáčknutím