AJ-animals s.r.o     

KONTAKTY

AJ-animals s.r.o
sídlo: U hodin 5, Praha 10 107 00
výdejní místo: U hodin 5, Praha - Dubeč
tel: +420 728 493 043
nikuv.svet(a)seznam.cz

nikuv-svet.cz

navštivte nás na FB,

 

 

 


 

 

 

 

 

NOVINKY

arr3dítě a pesJak naučit Vaše dítko, aby ho Váš pes vnímal... arr3výcvikové setynové zboží, výcvikové sety... arr3Jarní svod 2014Jarní svod mladých psů loveckých plemen,  se koná  v neděli 6 dubna  2014 v 8:00 hodin  v Horních... arr3zkoušky vlohVšichni na Praze-východ , na Praze 5,6 a jinde úspěšně absolvovali ZV v I.CENĚ gratulujeme... arr3prodloužený výcvikový víkendPodrobnosti najdete v menu letošní termín je 29.8.-31.8.2014 přihlášky zašlu... arr3Nové zbožíNové zboží na e-shopu... arr3výcvikový víkendFotky z výcvikového víkendu Cheznovice září 2013 naleznete... arr3fotosoutěžHlasujeme do konce září...

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 245,00 Kč (10,21 EUR)
naše cena 235,00 Kč (9,79 EUR)
naše cena 260,00 Kč (10,83 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 330,00 Kč (13,75 EUR)
naše cena 70,00 Kč (2,92 EUR)
naše cena 585,00 Kč (24,38 EUR)

Pejsci a vše o nich » Něco o psech
štěně

"Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata."  Gene Hill

Zde najdete užitečné informace kolem štěňátka a dále v podmenu.

- než si koupíme štěně

- štěně s PP?

- pořizujeme si štěně

- máme štěně

- výcvik štěňátka

Než si koupíme štěňátko :

Starat se o výchovu štěněte a hrát si s dorůstajícími štěňaty sice může být pro kohokoliv velmi krásné, ale své rozhodnutí velmi pečlivě rozvažte a promyslete. Nebude Vás totiž stát pouze několik tisíc korun, nýbrž spoustu času a práce, trpělivosti, nákladů na veterináře, krmivo a další vybavení.
Pejska si nekupujete jen na dobu, kdy je pes hravé štěně, ale až na 15 let.
Po tuto dobu budete muset pejskovi poskytnout dostatek času na procházky, na hry a výcvik. Pokud si budete jisti, že jste schopni novému členu rodiny poskytnout lásku i péči, pak můžete navštívit chovatelskou stanici a pejska si vybrat. Nechvátejte na výběr, můžete si prohlédnou více chovatelských stanic a více štěňat a pak v klidu si vybrat to, které se Vám zdálo nejkrásnější či Vám nějakým způsobem " učarovalo".

Pejska nebo fenku ?

 1. To je častá otázka budoucích chovatelů. Je to individuální rozhodnutí. Fenka přibližně 2x do roka hárá, tím pádem se musí hlídat, aby nedošlo k nežádoucímu krytí ( i když dnes již existuje spolehlivá psí " antikoncepce", takže se dá bez větších problémů hárání zabránit). Je možná přítulnější a přizpůsobivější, ale toto není pravidlem. Pes zase značkuje a močí na všechny předměty, které na procházce potkáte. Takže pohlaví štěněte, si každý musí zvážit sám. Štěně se odebírá od chovatele ve věku kolem 8. týdne. Mělo by být očkované, odčervené a hlavně zdravé. Povahově by mělo být nebojácné, hravé a přítulné. Každý rozumný chovatel by Vám měl poskytnou základní informace  do " začátku" a být Vám nápomocen při zvládání začátečních obtíží.

Psa s PP nebo bez PP ?????????????

Nevíte, proč s štěňátko s PP ?  (s průkazem původu ?)

Odpověď na tuto otázku hledá téměř každý a přitom je celkem jednoznačná...

Štěňátko s PP je zaručeně čistokrevné, to znamená, že má určité předpoklady z genů rodičů, a to nejen zdravotní, ale i exteriérové a povahové. Čili zjednodušeně řečeno máte ve svých rukou ty nejvyšší předpoklady k tomu, že Vám jednou z toho roztomilého štěňátka vyroste opravdový retrívr jak má být.

Ale to není zdaleka vše. Protože rodiče štěňátka musejí pro splnění podmínek „chovnosti“, mimo jiné,  absolvovat rentgen kyčelních kloubů, který prokáže, zda není kloub postižen těžkou dysplazií. Toto onemocnění je z velké části dědičné, tudíž se jedinci, u kterých se dysplazie prokáže jsou z dalšího chovu vyloučeni (nemohou mít dále štěňátka s PP). Vzhledem k závažnosti této dědičné choroby je velmi riskantní si pořídit štěně bez PP, kde nezjistíte o rodičích prakticky nic, nebo ještě hůře, nezjistíte dokonce, že pro dědičnou vadu kloubů byli z chovu vyloučeni, což je dnes velmi časté. Pro Vás bohužel je pravdou, že u malého štěněte tuto chorobu nepoznáte a v dospělosti je léčení velmi nákladné nebo dokonce vyloučené.

Další důležitý argument pro výběr štěněte s PP je povaha, která je také z velké části také dědičná. Rodiče štěňat s PP musí absolvovat test povahy a jedinci se známky agresivity se vylučují z chovu. V dnešní době se množí případy kousavých, agresivních a bázlivých retrívrů, což pro povahu retrívra není typické. Retrívr má být za všech okolností přátelský a vyrovnaný, není to pes vhodný ke hlídání, proto je vhodný k dětem, jako rodinný přítel a kamarád.

Na závěr naše doporučení pro Vás :

Opravdu pozorně si prohlédněte rodiče Vašeho štěňátka, zda nejeví známky agresivity, i tato vada je dědičná a mohlo by se stát, že Vaše štěňátko časem by mohlo být těžko zvladatelné. Protože nejen u lidí, ale i stejně tak u pejsků platí, že jablko nepadá daleko od stromu.

Průkaz původu, Vás v žádném případě nikterak nenutí se štěnětem absolvovat výstavy, nebo nějaký speciální výcvik, to je jen věc dobrovolná a záleží čistě na Vás, čemu se se svým miláčkem nadále chcete věnovat. I velmi pěkné štěně s výborným PP může být „jen“ Vaším společníkem a kamarádem.  Za určitých předpokladů, klidně může s Vámi žít v panelovém bytě, či jen v malém domku, retrívr je šťastný, že může být s Vámi a cítít Vaši blízkost.

Úplně dostačuje když mu dopřejete dostatek pohybu na každodenní procházce a celá rodina se musí smířit s tím, že máte o člena rodiny navíc…

Hodně štěstí a mnoho radosti z malého chlupáčka!

Pořizujeme si štěně

Všechna štěňata jsou roztomilá a proto je poměrně snadné si pořídit jedno, aniž bychom to předem plánovali.

Pořídit si štěně je velká zodpovědnost – je nutné si uvědomit že nezůstane štěnětem navždy. Za rok budete mít doma dospělého psa, jehož očekávaná délka života  je 10 i více let.

Než si pořídíte štěně musíte zvážit jestli jste schopen se psovi dlouhodobě zavázat a v pozitivním případě jaký pes by se vlastně nejlépe hodil k vašemu způsobu života.

Jak a kde získat štěně?

Je celá řada čistokrevných plemen a když se rozhodnete pro některé z nich, nejlépe je obrátit se na určitého chovatele, který vám rád poradí. Chovatel vám poskytne všechny informace o plemenu, které jste si vybral a také posoudí jestli to bude opravdu ten nejvhodnější pes pro vás. Když naznačí, že váš výběr nebyl úplně správný, bylo by vhodné aby jste přehodnotil svoje původní rozhodnutí

Čistokrevné štěně někdy najdete i ve zverimexech, nebo u pochybných překupníků. Nikdy si neberte štěně z podobných zdrojů, i kdyby to bylo zdánlivě výhodné a lákavé. Doporučuje se  vidět štěně ještě s jeho matkou, dle možnosti doma v jejich prostředí.

Když máte děti, ideální je aby štěně pocházelo z domácnosti kde jsou rovněž děti.

Útulky hledají dobrý domov jak pro štěňata, tak i pro psy dospělé. Možná že by pro vás bylo vhodnější pořídit si psa dospělého, již vychovaného

S dospělými psy z útulku buďte ale vždy opatrný a v případě, že jejich minulost je nejasná, musíte se sám sebe zeptat proč se toho psa asi někdo zbavil ?

Jak poznat jestli je štěně zdravé ?

Když si pořídíte štěně, které není úplně zdravé, lehce se může stát, že se nikdy plně neuzdraví.

Zdravé štěně musí mít jasné, čisté oči, a čistou lesklou srst. Neberte si štěně s velkým břichem, anebo s matnou, strupovitou srstí.

Co nejdříve navštivte se štěnětem vašeho veterináře na důkladnou vstupní prohlídku. Po kontrole vám řekne jestli je zdravé a jestli nemá nějaké skryté, vrozené vady, které by v pozdějším věku mohly způsobovat problémy.

Jaké jsou příznaky dobré povahy ?

Normální zdravé štěně je čilé, hravé a vše ho zajímá. Špatným příznakem je když je štěně nervózní a spavé. Protože i normální štěňata spí hodně, než uděláte konečné rozhodnutí štěně chvíli pozorujte, anebo ho opakovaně navštivte. Ideální je vybrat si štěně z domácnosti, která je podobná té vaši. Jestli máte děti, nebo kočku, štěně by mělo vyrůstat s nimi od samého počátku.

Na co všechno se mám chovatele zeptat ?

Štěňata se normálně odebírají od matky mezi 8. až 12. týdnem. Než si štěně vezmete domů, zeptejte se jakou péči dostávalo. Prvních několik dnů se snažte štěně krmit stejným krmivem na jaké bylo zvyklé u chovatele. Na nové krmivo ho převeďte postupně. Zjistěte jestli bylo vakcinováno, v pozitivním případě by jste měli dostat očkovací průkaz potvrzený veterinárním lékařem.

Všechna štěňata mají červy a proto je pravidelné odčervování  (z počátku každých 14 dnů) zejména v prvním roce života velmi důležité. Zjistěte kdy bylo štěně odčerveno naposled a zeptejte se vašeho veterináře na další program.

Co všechno si mám připravit ?

Než si štěně přinesete domů připravte mu misku na vodu, misku na krmení, krmení, teplý pelíšek, obojek s jménem a adresou, potřeby na čistění (hřeben, kartáč apod.) a nějaké hračky.

Co když mám doma ještě jiná, další zvířata ?

Do doby než má štěně ukončený vakcinační program, by se nemělo stýkat s jinými zvířaty (tj. asi do 12. až 14. týdnů). S ostatními zvířeti ho seznamujte postupně a to vždy za vaši přítomnosti. Pro štěně je důležité, aby se seznámilo s jinými lidmi a zvířaty co nejdříve. Po ukončení celého vakcinačního programu s ním můžete chodit ven. Mnozí veterináři pořádají společenské kurzy pro štěňata, kde se vaše štěně může seznámit, „vyblbnout“ a pohrát s jinými štěňaty stejného věku. Je vhodné chodit se štěnětem i do výcvikového kurzu, protože špatné návyky se špatně odstraňují.

Co ještě musím udělat ?

Zaregistrujte se u vašeho veterináře co nejdřív a nechte štěně kompletně vyšetřit. Každodenní česání, čistění a úprava udrží vaše štěně v dobré kondici. Začněte s tím co nejdříve. Na pravidelnou proceduru si zvykne a bude se na ni dokonce těšit.

Nemoci zubů jsou u psů časté, ale dá se jim předcházet a to stejně jako u lidí denním čištěním. Začněte s čistěním co nejdříve, nejlépe od prvního dne co si ho přinesete, bude to pak jednodušší během celého jeho života. Pro psy jsou specielní kartáčky a specielní zubní pasty. Nepoužívejte pasty pro lidi, jednak hodně pění a ani chuť se jim nebude líbit.

Kastrace ?

Štěňata lze kastrovat od útlého mládí( tj. asi od 6 měsíců). Jestli nechcete mít později štěňata, poraďte se  s vaším veterinárním lékařem.

Závěr

Dobře vycvičený a vychovaný pes je pro majitele doslova poklad. Mít psa je dlouhodobý závazek, který na druhé straně přináší hodně radosti. Jestli potřebujete další informace ohledně zdraví vašeho psa, obraťte se na vašeho veterinárního lékaře, určitě vám rád poradí a pomůže.

Máme štěně:

… ve věku 7 – 8 týdnů si odvážíte od nás svého miláčka domů. První dny jsou pro štěňátko těžké, je poprvé bez maminky, bez sourozenců, v novém prostředí…, proto se ho snažte uklidnit a být mu na blízku, když ho přepadne „smutek“.

Avšak nemusíte se obávat, velmi brzy Vaše miminko pozná, že tato nová životní etapa je velmi zajímavá a že místo maminky, má na blízku Vás…, takže „chmury“ nejsou na místě. Pořiďte mu svůj pelíšek, své místo na kterém ho nikdo nebude rušit, pár hraček, misky na vodu a krmivo ( nezapomeňte misky udržovat v čistotě) a pro sebe pár knížek odborné literatury…

Co baštit....???

Já to řeším tak, že se snažím , aby nový majitel nezměnil ihned stravovací návyky u štěňátka a aby byl jídelníček co nejvíce podobný tomu, čím krmíme my. O jídelníček našich pejsků se vzorně stará " děda " a klade na něj takový důraz, že z toho mám pocit, že to nikdo nemůže lépe zvládnout.

Ráno štěňátka dostávají mléčné výrobky, nejlépe zakysané ( tvaroh, podmáslí s piškotama, pribináček, jogurt, sýry, 2x za týden žloutek ). Kolem poledního jim děda přinese namočené granule (Hill´s puppy large breed) a večer mají vařené hovězí nebo drůbeží maso se strohanou syrovou zeleninou, vařenými těstovinami nebo rýží a granulemi. Jinak mají celý den přístup k čisté vodě a suchým granulím. Do večerní bašty jim děda přidává různé bylinky, v zimě sušené. Na stravě si náš děda velmi zakládá. Pozorně sleduje, jestli všechny štěňátka dobře žerou a jestli z nich vychází to, co vycházet má. V žádném případě potravu pro štěňátko nesolte ani nekořeňte. Před odběrem jsou štěňátka již zvyklá na většinový podíl suchých nebo máčených granulí.

Pokud budete krmit plnohodnotnou granulovanou kvalitní stravu, tak není nutné krmivo kombinovat a plně stačí krmit pouze granulemi. Ale kdo odolá těm smutným očičkám…? Neublížíte, když přidáte oblíbené mléčné výrobky, svým vysokým obsahem vápníku plně vyhovují potřebám rychle rostoucího štěněte.

Osvědčené granule : ( pro štěňata velkých plemen) super premiová řada

HILL´S
ROYAL CANIN
PURINA PRO PLAN
EUKANUBA

- v případě těchto velmi kvalitních značek krmiv není nutné vařit druhotnou stravu a nemusíte podávat žádné vitamíny, což pro laika je mnohem lepší, neboť některé vitamíny se mohou i předávkovat.

Štěně krmíme 5x denně, půlročního psíka krmíme 3x denně a ročního psa jen 2x denně. Dospělému psovi můžeme krmnou dávku rozdělit do dvou denních dávek nebo ho krmit jen jedenkrát . Pes by měl mít po jídle minimálně hodinu klidu , bez aktivního pohybu, abychom zabránili torzi ( přetočení) žaludku, která bez včasného lékařského zásahu často končí smrtí.

A nezapomeňte ! Přístup k čisté vodě musí mít pejsek po celý den !!!

Jak naučit pejska vyprazdňovat se tam, kde má ?????

Štěňátko je od nás již naučené, že se po vyspinkání jde vyprázdnit ven, ale v novém prostředí si to zase bude muset osvojit. Ve věku 8 týdnů je ještě malé na to, aby si samo „řeklo“ – zakňučelo, že chce ven, musíte jej neustále sledovat. Pokud se mu bude chtít močit nebo kálet, začne být neklidné a bude si hledat místo. Vemte ho do náruče a odneste ven a po vyprázdnění náležitě pochvalte. Pokud se Vám ho nepodaří „odchytnout“, nezlobte se na něj, příště to jistě bude lepší…
Většinou se štěně vyprazdňuje ihned po odpočinku, tak jakmile se vyspí, odneste jej ven a čekejte na vykonání potřeby. Nezapomeňte náležitě pejska pochválit.
Frekvence denního močení je v 8 týdnech věku asi každé 2 hodiny a postupně se intervaly prodlužují. V noci bez vyprázdnění vydrží malé štěně 6 hodin, snažte se venčit co nejpozději před spaním a ráno ihned po probuzení. Většinou po 4 měs. štěně je již téměř čistotné a i samo si zakňučí, když chce jít ven.

Očkování :

První očkování má již za sebou, ale jeho ochrana ještě není dostatečná. Další očkování Vás čeká ve věku 9 týdnů, další vakcinace se provádí ve věku 12 týdnů a pak kolem 4 měsíce se naočkuje vzteklina.
Pamatujte, že se pes očkuje vždy jen zdraví, odčervený!
Odčervit doporučuji asi týden před plánovanou vakcinací.
Já odčervuji osvědčeným přípravkem PARAQUISTEL PLUS, 1 tbl. je na 10kg hmotnosti psa.

Základní péče o štěně :

Připravte štěňátku svůj vlastní pelíšek, kde bude mít klid. Je dobré mu dát nějaké hračky na kousání ( mě se osvědčil uzel ), kost, nebo nějakou pískací hračku.... Znemožněte mu přístup k elektrickému vedení- šňůrám, kabelům... Pozor snaha kousat by ho mohla stát tak i život !!!

Doporučuji, aby se stěně do věku asi jednoho roku fyzicky nepřetěžovalo .
To znamená - nenechat ho běhat po schodech, neskákat překážky,neběhat u kola, nejsou vhodné ani dlouhé procházky bez možnosti odpočinku.

Vhodné je plavání, samozřejmě zabraňte prochladnutí.

Veterinární péče :

O očkování jsem už psala, štěňata odčervuji od věku 14 dnů každých 14 dní ( tj. do odběru jsou 3x-4x odčervena ). U nového majitele doporučuji odčervovat před každým očkováním a pak každých 4-6 měsíců. Zvláštní péči si zasluhují uši. U retrívrů i berňáků jsou převislé a špatně větrají, hrozí nebezpečí zánětu. Doporučuji 1x za týden vykapávat uši preventivními ušními kapkami (OTIFREE, EPI-OTIC..) . Při návštěvě veterinárního lékaře ( při očkování) nechte štěněti zkrátit drápky. U dospělého psa to již není potřeba, bude si je obrušovat sám při pohybu venku.

Psa je nutné pravidelně ošetřovat přípravky proti blechám a klíšťatům, je dobré to spojovat s odčervováním ( blecha je mezihostitelem tasemnice). Mě se osvědčil Frontline spot – on a v létě v kombinaci s obojkem proti klíšťatům – Preventic.

Jak poznáte u štěněte, že je nemocné???

Většinou se mu změní nálada , je smutné, apatické, více unavené, odmítá potravu, nebo nepřiměřeně pije, může mít průjem, nebo naopak zácpu, kňučí bez příčiny…pokud se projevuje některý z uvedených přízdnaků, neváhejte a navštivte svého veterinárního lékaře, kterému důvěřujete.

Správná teplota je u zvířat 38 – 39 stupňů C.
Měří se lékařským teploměrem v konečníku - pozor však na možné poranění, v případě zvýšené teploty opět neváhejte a navštivte veterináře.

Koupání :

Na koupání štěňat je spousta rozdílných názorů.

Já doporučuji v případě, že máte štěně v bytě a přivezete ho od chovatele, můžete jej vykoupat kvalitním šamponem pro štěňata ( DOPORUČÍM) a nechat ho řádně ( 24 hod.) proschnou v teple. Dejte pozor, aby mu voda nenatekla do oušek. Jde o to , že přeci jen je štěně cítit " štěněčinou" a toho se jinak nezbavíte.

Pokud je pes z vycházky špinavý a chcete ho vzít do bytu, osvědčilo se mi osprchování pacek a bříška.

Pokud se chystáte na výstavu, vykoupejte psa kvalitním šamponem ( s jojobovým nebo norkovým olejem), po koupání použijte kondicioner ( pro dlouhou splývavou srst) a psa vyfénujte směrem dolů ( srst by měla být splývavá a rovná).

Jinak venku v přírodě je koupání velmi prospěšné a zvlášť retrívři ho milují. Nechte vždy psa řádně proschnout a dbejte na to, aby neprostydl ( zvlášť u štěněte).

Co je to DKK ???

Dysplazie kyčelních kloubů ( DKK, jinak HD), patří k onemocněním, která se často vyskytují u velkých plemen psů. Jedná se o onemocnění kyčelních kloubů. Kyčelní kloub se nevyvíjí normálně, u psa můžou přijít problémy s vytrvalostní chůzí, špatně vstává nebo kulhá…Ale není to podmínkou, i pes s postižením DKK nemusí mít žádné problémy, jistotu budete mít jedině po provedení rengenu. Tento rengen se provádí u retrívrů ve věku nad 12 měs., u bernských salašnických psů nad 15 měs. Toto onemocnění je dědičné, proto všichni chovní jedinci musí být vyšetřeny na DKK a těžší formy se z chovu vyřazují.

Pro dobrý vývoj kyčelního kloubu je též důležitá správná výživa, kvalitní krmivo, v době růstu a vývoje kloubu jen mírná zátěž a pes by neměl trpět nadváhou.

Dysplazie je jen velmi těžko léčitelná a diagnóza nebývá příznivá, nejde vyléčit, jen se tlumí příznaky, zmírňuje se bolest a posilují svaly…

Tato choroba vzniká kombinací dědičných faktorů a vnějších vlivů ( výživa, nadměrná zátěž).

Vakcinační schema .

Doporučené vakcinační schéma pro vakcíny Nobi - vac ( které se mi velmi osvědčilo )

První vakcinace ve stáří 6 týdnů PUPPY DP ( psinka + parvoviroza )

8-9 týdnů DHP ( psinka + parvoviroza + inf. zánět jater a laryngotracheitida )

12 týdnů DHPPi ( psinka + inf. zánět jater + parvoviróza + inf. kašel )

+ L ( leptospiróza )

15 týdnů L ( Leptospiróza se musí do 30 dnů revakcinovat - přeočkovat )

4-6 měsíc R ( vzteklina )

Poté se vakcinace provádí 1 x za rok.

Pamatujte, že se vždy očkuje zdraví a odčervený pes. Očkování neprovádíme u fen hárajících a březích. Zamezte infekci 1 týden před a 1 týden po vakcinaci.

Pro jinou značku vakciny může být jiné očkovací schéma - poraďte se s veter. lékařem.

Pokud byste měli nějaký problém, zatelefonujte mi, pokusím se poradit, nebo Vám dám tel. číslo na našeho veter. lékaře, který má bohaté zkušenosti

Podle stáří štěněte začínáme s ním tyto cviky :

-          od dvou měsíců : návyk na jméno, obojek a vodítko, pouliční hluk, domácí prostředí, na rány ( pomocí papírového sáčku ), na cizí osoby, udržování čistoty v bytě

-          od třech měsíců : přerušení nežádoucí činnosti ( povel „FUJ!“, “ NESMÍŠ!“),cvik sedni, přivolání

-          od čtyř měsíců : aport v terénu, cvik odložení na místě ( povel zůstaˇn), lehni, chůze u nohy na řemeni,

-          od pěti měsíců : vyhledávání předmětů ( oblíbené hračky, piškotu ), chůze u nohy bez řemene, návyk na vodu.

-          od půl roku : aport z vody.

Všechny cviky se neustále musí opakovat a zdokonalovat !

Nezapomínejte neustále chválit a cvičit jen dokud to psa baví a má o to zájem.

Velmi důležitá je důslednost a trvání na splnění povelu !

Dbeje zvýšenou pozornost na cvik přivolání. Opravdu trvejte vždy na jeho splnění a pokud víte, že si pejsek zrovna hraje a určitě nepřijde, tak povel raději neříkejte. Při výcviku používejte dlouhé stopovací vodítko a dokud povel nemáte zvládnutý na 100%, neodepínejte ho. V praxi to vypadá asi takto: Stopovačka funguje jako dálkové ovládání, vždy, když Váš psík nechce poslechnout, máte možnost si to přitáhnout a donutit ho k poslušnosti. Pak samozřejmě následuje pochvala.

Cvičitelské desatero :

 1. Pamatuj, že pes je živá bytost.
 2. Respektuj jeho biologické potřeby, může mít žízeň, hlad, může mu být zima atd.
 3. Poznej svého psa a opírej se o jeho dobré vlastnosti.
 4. Učení nemusí být mučení, raději odměňuj než trestej.
 5. Buď trpělivý.
 6. Buď důsledný.
 7. Připusť si, že pes díky svým smyslům ví někdy víc než ty.
 8. Udělá – li pes něco špatně, hledej chybu nejprve u sebe.
 9. Nebuď nadměrně ctižádostivý a uměj prohrávat.
 10. Buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád.

Přivolání

Je nejdůležitější cvik v životě psa. Pokud nemáte "přivolání", nemáte nic.
Jedná se o známý cvik "ke_mně!". Doporučuji tento cvik začít již u štěňátka. Je to mnohem jednodušší jelikož později již váš miláček vážící 35kg má podstatně větší sílu a výcvik je pak daleko více fyzicky náročnější. S nácvikem začněte nejdříve někde mimo okolní rušivé elementy jako jsou srny, cizí psi, automobily a podobně. U štěňátek Vám bude stačit třeba obyčejný piškotek, který štěňátko vždy po správném provedení dostane za odměnu. Pokud však štěňátko neuposlechne není důvod jej hned tělesně trestat, postačí většinou šetrně postrašit (například hození klíčů za pejska či zadupání apod.). Když je štěňátko starší, můžete si pomoci dlouhým vodítkem (tzv. "stopovačkou") a při neuposlechnutí vodítkem krátce škubnout. Jako nevhodné je samonavíjecí vodítko.

Nejčastější chyby , kterých je nutné se vyvarovat :
- psovodi psy nic postupně neučí, myslí si, že povel "ke mně" má pro psa nějaký význam už od narození
- neustálé opakování povelu pro přivolání (pejsek se naučí pak přijít kdy se mu zachce...)
- žádná odměna ani pochvala (stačí jen málo piškotek, poplácání, laskavé slovo...)
- psovod volá psa pouze v případě nutnosti (chybí cvičné přivolávání) 
- po splnění přivolání je pes kárán za činnost kterou prováděl před vykonáním povelu přivolání
- pes je ihned po příchodu přivázán

Chůze u nohy

Přibližně od 3 až 4 měsíců začněte od štěňátka dodržovat správnou chůzi u nohy (nejprve na vodítku, později i bez vodítka). Správná chůze u nohy je, že pes jde na prověšeném vodítku u levé nohy tak, že jeho pravé rameno je stále na úrovni nohou páníčka. Pes se automaticky přizpůsobuje pomalé, rychlé a normální chůzi. Chůzi u nohy je dobré procvičovat společně s chůzí vpravo, vlevo či obratem přičemž před vykonáním změny vždy vydá povel pro chůzi u nohy (zpravidla "K noze"). Pejsek se dá tento cvik naučit poměrně snadno a brzy. Předevší je nutno pejska vždy při správném provedení odměnit pochvalou a to i při chůzi.
A pozor ! při nácviku chůze na vodítku pejska nikdy netrestejte.

Kde si svého pejska vycvičit ?

Běžné základní cviky Přivolání, Chůze u nohy, sedni, lehni, zůstaň lze s úspěchem cvičit dobře samostatně v domácím prostředí. Přičemž není potřeba a ani není vhodné cvičit příliš dlouho, ale spíše je dobré dbát na četnost cvičení, což je daleko efektivnější. Pro tyto základní cviky stačí jen opravdu malinko cca 15min. denně. Avšak pokud si nevíte rady a nebo pro nácvik dalších cviků je dobré určitě navštívit náš "cvičák", nebo třeba se účastnit některého našeho  výcvikového tábora, kde se naučíte mnoho drahocených rad. Na cvičištích vhodných pro služební plemena necvičte obranu a ani jinak nepodporujte v loveckém psovi agresivitu. Lovecký pes tyto vlastnosti nemá vrozené a jsou nežádoucí. Daleko lépe je, pokud se Vám naskytne možnost navštívit, náš cvičák, který je specializován na lovecká plemena, kde Vám rádi s výcvikem pomůžem. Náše cvičení je specializované na lovecká plemena, ale základní poslušnost dopřejeme každému. A kdy začít cvičit ......čím dříve tím lépe....

péče o štěně

Vývojová stadia růstu psa

0. až 2. týden - neonatální etapa vývoje

Štěňata se rodí slepá a hluchá a nemají ani čicha ni termoregulaci. V tomto období má štěně silně vyvinutý sací reflex a většinu dne spí a saje mléko od matky.Také se dokáže přesunout na krátkou vzdálenost lezením, ale ještě neumí chodit ani se postavit. Oči se štěňátku otevírají kolem 12 dne, ale zpočátku je jejich zrak ještě slabý. Schopnost učení u štěňat je nepatrná. Přes to je ověřené, že nenásilně podávané stimulující podněty , jako světlo, krátkodobé vystavení chladu, dotyky chovatele, zvedání a otáčení štěňat apod. mají na vliv na rozvoj štěňat, a tato štěňata jsou daleko čilejší než štěňata odchovávaná v izolaci. V praxi to znamená, že v této vegetativní fázi je přítomnost chovatele nezbytná.

2. až 3. týden - přechodová fáze vývoje

Na konci druhého týdne života štěňata začínají otvírat oči, i když zrak je zpočátku slabý. Tato událost završuje neonatální stadium a začíná nová etapa. Štěně začíná chodit a je schopno samo močit a vyprazdňovat se, v předchozím období u tohoto musela asistovat fenka, která je k tomu stimulovala olizováním pohlavního orgánu a konečníku. Kolem 20. dne věku štěněte začíná fungovat sluch a čich. Přechodová fáze trvá asi jeden týden, přibližně do 21. dne života. Zlepšuje se zrak, funguje čich. Štěňata začínají vnímat svoje sourozence a začínají i první hry. V této době se začínají prořezávat první zuby - mléčný chrup. Od třetího týdne života lze i štěňat začít přikrmovat, nejprve kašovitou stravou.

3. až 7. týden - fáze vtiskávání

Tato fáze navazuje na velmi krátkou fázi přechodovou a je pro vývoj štěněte nejdůležitější. Obecně lze říci, že v této době proběhlé vtištění je nezvratné a jeho důsledky se projeví v chování dospělého jedince. Výrazně se rozvíjí mozkové centrum, spánek se zkracuje a objevují se vztahy mezi štěňaty.
V této době by měla nastat postupná socializace štěněte, což znamená intenzivní kontakt s lidmi

8. až 12. týden života - fáze socializační

I tato fáze má obrovský vliv na budoucí povahu štěněte. Na práci chovatele musí navazovat intenzivní práce majitele, protože v tomto věku jsou štěňata předávána novým majitelům. V této fázi je již ukončen vývoj mozku i kritická fáze pro vtiskávání, a individuální péče o štěně u nového majitele by měla být zárukou dalšího rozvoje psychiky. U štěňat se rozvíjí zvědavost, navazují kontakty s jinými lidmi i jinými zvířaty a začínají rozlišovat svojí smečku. Je na majiteli, aby usměrňoval rozvoj štěněte a vštěpoval mu správné návyky. Ve výchově je zapotřebí počítat u dominantních jedinců se vzrůstající potravní agresivitou, kterou musí majitel správně usměrnit.

3. týden až po nástup puberty - stadia štěnecí

Toto období je ideální k postupnému výcviku psa a také k vyčlenění jeho postavení v nové rodině. V tomto období je štěně dobře tvárné a za úplatu (pamlsek) je schopno vykonávat to, co po něm požadujeme, nezapomeňme také na slovní pochvalu s patřičnou intonací v hlase. Intonace našeho hlasu je pro komunikaci se psem velmi důležitá. Štěně se brzy naučí, podle našeho hlasu rozpoznat, co je špatně a co dobře.

PUBERTA

Je období dozrávání pohlavních žláz. U fen je příznakem první hárání (okolo 6.-10. měsíce), u psů není pohlavní dozrávání tolik viditelné. Příznakem bývá zvedání nohy při močení a počátek značkování. Sexuální dozrávání se projevuje i v psychice nástupem náladovosti a neposlušnosti. Začíná se i boj o výsadní postavení ve smečce, stejně staří jedinci se začínají rvát, nebo i potomek napadá matku, může začít i boj mezi dominantním jedincem a jeho majitelem. Toto období, ale bývá krátké a zkušený psovod je usměrňováním psa a případným potlačením agrese rychle překoná.

Toto je jistě pro vás, a hlavně nezkušené majitele nejobtížněji zvládnutelné období v soužití s vašim psem. Pokud jste v předcházejícím období ve výchově nic nezanedbávali, podaří se vám zvládnout toto zvládnout s menšími obtížemi. V tuto dobu určitě poznáte, kde jste kladli menší důraz, váš pes totiž určitě provede nejeden pokus o to, aby povýšil své postavení v hierarchii vaší smečky (rodiny). Při těchto jeho pokusech musíte být velmi důslední, váš kamarád musí pochopit, že jeho snahy jsou zbytečné. Nic však netrvá věčně, a toto období skončí, než se nadějete. Neřešte to tím, že se svého nového kamaráda zřeknete díky jeho dospívání a zbavíte se ho!!!

Od 18 měsíců - dospělost

V tomto období se pes již zklidní, tělesně je již dospělý, jeho charakterové vlastnosti jsou již plně vyvinuty, ale je nutné je stále upevňovat, neboť úplně se stabilizují až kolem 3. roku věku.

Porodní péče

Po porodu by měla fena se štěňaty být uložena na klidném, teplém místě v bytě, které je nutné chránit před průvanem. Protože se štěňata rodí bez vyvinuté termoregulace, doporučuje se umístit celý vrh v porodní bedně se zajištěnou teplotou okolo 30°C, vystlanou např. starým prostěradlem, novinovým papírem, který můžete pohodlně měnit a udržovat tak štěňátkům čistotu. Štěňata by měla v bedničce zůstat asi 4 týdny. Po skončení porodu by měla být fena vyšetřena veterinářem, jestli jsou na světě již všechna štěňata, a jestli porozená štěňata jsou v pořádku.

Pro zdraví štěněte je nesmírně důležité, aby se ihned po porodu napila mleziva ( kolostrum), což je sekret mléčné žlázy, který se tvoří asi do tří dnů po porodu. Je složením podobné mléku, ale obsahuje větší množství bílkovin, minerálů a solí. Nejen že čistí trávicí trakt štěnete, ale je i nepostradatelné pro vysoký obsah protilátek. Schopnost vstřebat protilátky střevní sliznicí u štěňat velice rychle mizí, už za dvě hodiny po narození se několikanásobně snižuje a dvou dní se ztratí úplně. Protilátky, které štěňata získala přes placentu a z mleziva chrání štěňata do doby 6 týdnů života. Štěňata, která se v průběhu dvou hodin po porodu nenapile mleziva, jsou méně odolná a častěji nemocná.

Jak poznat slabé štěně ?

V době po narození lze štěňata rozdělit podle BIOTONU, což je soubor a intenzita aktivit štěněte, do čtyř skupin:

 1. štěňata ihned po vybavení z plodových obalů aktivně vyhledávají matčiny struky a sají mléko
 2. štěňata krátkou dobu po svém narození jen leží, později se sama vzchopí a hledají struky
 3. štěně se může snažit dostat k mléčné žláze, ale není schopno nalézt struk a přisát se k němu, po přiložení ke struku saje velmi málo a brzo přestane
 4. štěně se nepohybuje a nesaje

Zdravé štěně má na dotek suchou, teplou a pružnou kůži, oproti tomu štěně, které je slabé, je na dotek vlhké a ochablé. Štěně, které je slabé se projevuje slabým kvílením a buď nepokojným pohybem po bedničce nebo naopak leží odevzdaně v koutě. Je potřeba sledovat, která štěňata dostatečně nesají mateřské mléko, pokud štěně několik kojení vynechá, zeslábne natolik, že už není schopno pít samo. Takováto štěňata je možné odchovat uměle.

Štěňata jsou na mateřském mléku zcela závislá po dobu přibližně tří týdnů, kojena by však měla být nejméně po dobu šesti týdnů. Při kojení by se štěňata v žádném případě neměla vyrušovat, je potřeba nechat je v této době v klidu o samotě s fenou.

Přikrmovat štěňata pevnou stravou lze již od třetího týdne jejich života, kdy klesá produkce mléka u feny.

Štěně na nový způsob stravování navykáme nejprve tak, že mu ji nabídneme na prstě a necháme ochutnat. Později stravu nalijeme do mělké misky. Každé ze štěňat by mělo mít svou misku. Úplně jsou štěňata odstavena ve věku asi šesti týdnů, v tomto období kojí fena již pouze výjimečně.

ODČERVENÍ

95% štěňat má škrkavky, které je odstranit. Existují odčervovací přípravky, které se štěněti podávají ve stravě, a které škrkavky zahubí. Záleží na preparátu, ale obecně lze první odčervování provést mezi 17.-21. dnem života. Tuto léčebnou kůru je nutné zopakovat podle pokynů veterinárního lékaře v určeném termínu, přibližně 14 dní po první aplikaci.

OČKOVÁNÍ

Nejlepší je pokud chovatel předá novému majiteli štěňata odčervená tak i očkovaná. Očkování je proces, při kterém je do těla vpraven mrtvý virus, který vyvolá tvorbu protilátek proti onemocněním. První očkování lze provádět v šetém týdnu života a spravidelným opakováním podle rady veterinárního lékaře, nebo až ve věku osmi týdnů a s následným opakováním ve 12 týdnech.

Věk psa Prořezávání zubů
3 až 6 týdnů mléčné zuby - špičáky, řezáky, první tři premoláry
4 měsíce mléčné zuby - čtvrté premoláry, trvalé zuby - třenové čtyřky, střední řezáky
5 - 6 měsíců trvalé zuby - krajní řezáky, špičáky, první tři třenové zuby, první stolička
6 - 8 měsíců druhá stolička ve spodní čelisti

Při prořezávání trvalého chrupu má štěně stejné problémy, jaké známe u dětí, tedy otoky a záněty dásní a bolest. Projeví se to jejich neklidem, odmítáním potravy nebo slintáním. Je vhodné v tomto období dát štěněti k okousávání nějaký tvrdý předmět, čímž se zmírní bolest dásní a urychlí se vypadávání mléčných zubů.

Někdy se stává, že trvalé zuby nemohou vytlačit zuby mléčné. Trvalé zuby jsou již částečně prořezány, ale mléčné zuby ještě dobře drží v dásni. V tomto případě se poraďte s veterinářem, jestli není vhodné mléčné zuby vytrhnout.

NÁCVIK ČISTOTY

S nácvikem čistotnosti je nejlépe začít ihned po odběru štěněte. Štěně většinou potřebuje vykonat svou potřebu po probuzení nebo po jídle. Pokud máte zahradu a trávíte většinu času doma, máte nejlepší předpoklady k tomu, aby se štěně naučilo vykonávat potřebu mimo dům co nejdříve. Pokud bydlíte v bytě, musíte se rozhodnout, jestli nejprve budete učit štěně chodit na noviny v bytě nebo hned od začátku zahájíte nácvik čistoty venčením. Občas se štěněti stane nehoda i v bytě, nikdy ho však za to netrestejte, mohlo by to mít nežádoucí následky. Na každém štěněti jsou, předtím než vykoná potřebu, patrné určité signály, často je to očichávání podlahy v kruhu. Mezi tímto varovným signálem a vykonáním potřeby uplyne většinou jen velmi krátká doba, proto byste si měli těchto známek všímat, časem je jistě velmi dobře rozpoznáte. Naučte také svého psa vykonávat potřebu na povel, později to jistě oceníte. Když se štěně chystá vykonat potřebu na vámi určeném místě, vyřkněte povel, např. „čůrej“ nebo „udělej loužičku“, a když štěně potřebu vykoná, pochvalte je. Není důležité, jak váš povel bude znít, avšak je nutné, aby byl pokaždé stejný.

Nácvik na noviny

Pokud je štěně v ohrádce, patrně si k vykonání potřeby vybere koutek v protilehlém rohu pelíšku. Připravte tam štěněti noviny, ale zaznamenáte některý ze signálů, štěně ihned vezměte a odejděte s ním ven. Štěně nenoste, nechte je běžet za sebou, aby poznalo cestu. Za vykonání potřeby venku je pochvalte.
Pokud štěně volně běhá po bytě, vyberte místnost bez koberce, kde štěně nějakou dobu můžete nechat. Celou podlahu pokryjte novinovým papírem, a až si štěně vybere své místo, ostatní papíry odstraňte. Štěně by mělo chodit stále na stejné místo. Postupně novinový papír přesunujte směrem ke dveřím, později až za dveře, a nakonec jej úplně odstraňte.

Nácvik k venčení

Nejlepší způsob nácviku čistoty je zůstávat se štěnětem nějakou dobu doma. Choďte s ním ven vždy, když se probudí, po jídle nebo po ukončení aktivity. Vysledujte co nejdříve, jaké štěně vysílá signály, když chce vykonat potřebu, a vždy, když se k tomu chystá, běžte s ním ven. Vyřkněte povel, vyčkejte se štěnětem, a po vykonání potřeby, na vámi určeném místě, štěně pochvalte.

VÝBĚR HRAČEK

K dobrému vývoji každého štěněte patří hra. Nejlepší variantou samozřejmě je, když si se svým pejskem hrajete vy, jeho majitel. Avšak jsou chvíle, kdy zrovna nemáte čas nebo pes musí zůstat sám doma, a štěně si musí hrát samo. K tomu mu ovšem musíte obstarat hračky, protože jinak si ke hraní a kousání najde v domácnosti něco sám. Každá hračka však není pro vašeho čtyřnohého miláčka vhodná, je důležité se zamyslet nad jejich výběrem. Na trhu je velmi mnoho speciálních hraček, které jsou vhodné nejen pro štěňata, ale mají je ve velké oblibě i dospělí či starší psi.

Na co je potřeba myslet při výběru hračky ?

Velikost: Bezpečnost hračky závisí na velikosti plemene. Každý pes má jinou velikost ústní dutiny, a je potřeba dbát na to, aby hračku, kterou zvolíte, nemohl váš pes spolknout. Většina hraček je totiž vyrobena z nestravitelného materiálu. Většina psů má ráda hru s míčkem, ale nikdy nedávejte svým psům míčky příliš malé. Oblíbené mezi psy jsou také pískací hračky, ale u větších plemen je dobré je využívat pouze jako pomůcku při výchově psa, protože tyto hračky jsou většinou z měkkého materiálu, pes je může roztrhat a některé části spolknout, což pro něj rozhodně není zdravé. Také si uvědomte, že tyto hračky vyluzují zvuky, které mohou být nepříjemné vám, i když vaše štěně z nich má obrovskou radost.

Materiál: Hračka by měla být vyrobena z pevného materiálu tak, aby ji pes nemohl rozkousat, ale nesmí být až tak tvrdá, že by mohla psa poranit při okusování. Pes dokáže hračku dlouho a intenzivně žvýkat, proto musí být vyrobena ze zdravotně i hygienicky nezávadného materiálu. Povrchová úprava hračky nesmí být taková, aby se z ní při žvýkání uvolňovaly toxické látky. Hračka také nesmí být složena z několika dílů, které by pes mohl spolknout. Velmi nevhodné jsou pro psa hadrové hračky, které brzy roztrhá.

Tvar: Ač se vám to může zdát zanedbatelné, i tvar hračky je při výběru velmi důležitý. Hračka nesmí mít ostré hrany, nevhodně tvarovaná hračka se také může psovi vzpříčit mezi zuby, a pes může zpanikařit.

Mezi hračky lze zařadit i žvýkačky pro psy. Mezi psy jsou také velice oblíbené, zvláště štěňata velmi ráda žvýkají, protože jim to usnadňuje prořezávání druhých zubů. Žvýkačky bývají vyrobeny ze surové kůže, a jsou vyráběny ve všech možných tvarech a velikostech tak, aby byly pro psy přitažlivé. Mají také různé chutě, takže je na vás, abyste svému kamarádovi vybraly takové, co mu nejvíce vyhovují a chutnají. Tyto pochoutky by však pes neměl dostávat příliš často, protože většinou nejsou přínosem k vyvážené potravě. Používejte je spíše jako odměnu při výcviku.